Ви є тут

«Свято Українських Героїнь ‒ пам’ять про відважних українських жінок»

     22 лютого 2018 року в коледжі втретє відбувся студентський спецсемінар під назвою «Свято Українських Героїнь ‒ пам’ять про відважних українських жінок». Цього разу розповідь була присвячена талановитій співачці, яку у Сполучених Штатах Америки знали як Кейсі, ‒ Квітці Цісик.

     Студенти групи Км-21 Костюк Євген та Береговий Денис розповіли присутнім про родину Цісиків, дитячі роки й захоплення Квітки, про її творчі здобутки, про роботу над альбомами українських пісень, про її мрію бути почутою в Україні. У виконанні Квітки було прослухано декілька українських пісень, а також англомовні пісні, зокрема, пісню «Ти світло мого життя» до однойменного фільму, за який Квітка отримала «Оскар», та рекламну пісню «Have You Driven a Ford Lately?», записану для компанії «Ford Motor», єдиним голосом якої Квітка Цісик залишалась впродовж 18 років.

     Співачка мала рідкісне колоратурне сопрано. За оцінками музикознавців, голос Квітки мав рідкісний неймовірний вокальний тембр, у якому виділявся особливий, дзвінковий обертон.

     Попри шалений графік, Квітка загорілась зробити для України унікальний подарунок. Записати альбоми з українськими піснями. «Я всім говорила, що українська музика дуже гарна, мелодійна, і що український народ співучий. А мені відповідали: якщо так, зіграй що-небудь, ‒ згадувала. ‒ Це дуже сумно, але в нас (українців діаспори) не було жодної платівки на професійному рівні. Я зрозуміла, що мушу її зробити. І не тільки для своїх приятелів, але і для всіх українців. Адже у мене не було можливості щось зробити для нашого суспільства, а це був би такий подарунок. І я мріяла, що в Україні мене почують».

     Втім Квітка розуміла, що українським пісням бракує сучасного звучання та професійної обробки. Сестра підібрала репертуар, мама слідкувала за правильною вимовою, а перший чоловік Джек Кортнер, композитор-оранжувальник, відповідав за оранжування. Команді вдалося передати і неповторний голос Квітки, і найголовніше ‒ зберегти автентичність творів. «До кожного твору, ‒ згадує Квітка, ‒ Джек ставився дуже відповідально: щоб не змінити його, не зробити американським, а залишити неповторний український мелос. Усі пісні я спеціально перекладала йому англійською ‒ він так хотів, щоб зрозуміти й відчути зміст».

     Перший диск з українськими піснями «Kvitka» або «Пісні України» був записаний 1980 року, другий «Два кольори» ‒ 1989 року. Завдяки своїй професійності, душевній натурі та щедрості другого чоловіка Едварда Раковіча, відомого звукорежисера (на запис обох альбомів він витратив 200 тис. доларів), Квітка зібрала для запису альбомів 40 найкращих студійних інструменталістів Нью-Йорка, тих, кого собі не могли дозволити відомі поп-зірки США. За словами самої Квітки, ці альбоми не були бізнес-проектами, а скоріше родинною справою, це був подарунок для всіх українців, хоч би в якій частині світу вони жили, музика для душі, пам’ять про свою батьківщину.

     Про що свідчать і слова Квітки на кожному з альбомів: «Ця збірка пісень є бажанням мого українського серця вплести радісні нитки в розшарпане життям полотно, на якому вишита доля нашого народу», ‒ записано на одному альбомі, на іншому присвята звучить так: «Присвячую поривам нескореного українського духу і його безнастанним змаганням по обох боках океану».

     Поруч з цими дисками в українській музиці досі нічого гідного не можна поставити.